adoreharvey adoreharvey
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

. Four peaches and 12 nectarines cost $2.28. At the same shop, two peaches and 14 nectarines
cost $2.10. Using matrix methods, find the cost of each piece of fruit.
(5 marks)

Respuesta :

Otras preguntas

precambrian rocks contain fossils of ancient fish. true or false?
The tables below show two functions. For each set of data: a) Determine whether the data represents a linear function, exponential function or neither and expl
This characteristic of hydrogen and oxygen make the water molecule polar
roman architecture was influenced by the
Why is the standard deviation preferable to the range as a measure of​ variation? select the correct answer below. a. the standard deviation is preferable to th
The degree to which police have specialized units is dependent on:
The acidity and basicity of a solution can be described by its ph. a solution will be more acidic if
Can you pls help me on this
The cost of a gallon of gas recently doubled. By what percent did it increase? A) 50% B) 100% C) 150% D) 200%
What single effect does the setting and mood of this passage createThe room in which I found myself was very large and lofty. The windows were long, narrow, and