aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

how are people not equal in the US
You have decided to start saving for college and open up a 529 account. You invest $5,000 into the account at a 4% interest rate compounded monthly. How much mo
A tholos tomb has a square shape True or False
How to write a case study for HSC
how many times is the mass of an electron higher than its charge​
Proteins are polymers made from hundreds or thousands of _______ between amino acids. Question 10 options: A) ionic bonds B) amide bonds C) peptide bonds D)
The poison attacks part of the slime cell called? It's function is?
Sharon's 5-digit ZIP Code contains each of the digits 7, 3, 6, 1, and 2. How many different possibilities are there for Sharon's ZIP Code? 24 120 720 3125 А B D
Factor Completely 2x^3 + x^2 - 18x - 9.
solve inequality ||x+4|-7|<5