Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

What is the probability of spinning an odd number and rolling and odd number?
graph the following inequality y < -2
the measure of angle B is 83, and the measure of angle C is 42. what is the measure of angle D in degrees? a. 41 b. 45 c. 55 d. 125
A restaurant if offering a three course meal.choices are. 2 appetizers ,3 main courses , 2 desserts .how many different combinations can we make ?
Please help me :) !!!!!!!!!!!!
please need help. ASAP
the quotient of x and 3 decreased by the sum of x and y
Please help ASAP!! 1. If m DFE = 34 degrees, then m DFG = 34 degrees 17 degrees none of these 73 degrees
A woman is considering two companies from which to rent a truck. triangle truck rental charges ​$20 per day and 35 cents a mile. circle​ rent-a-truck charges ​$
help me solve this algebra 1 question please