katy8147 katy8147
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

48 ounces of liquid detergent
for $6.19. Find the unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-08-2021

Hi there!  

»»————- ★ ————-««

I believe your answer is:  

Around 13 cents.

»»————- ★ ————-««  

Here’s why:  

⸻⸻⸻⸻

[tex]\rightarrow \frac{dollars}{ounces}= \frac{6.19}{48}=\frac{6.19/48}{48/48}=0.128958... \approx \$0.13[/tex]

⸻⸻⸻⸻

»»————- ★ ————-««  

Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.  

Answer Link

Otras preguntas

What are the steps to solve x+1 over 3 = y-5 over 2, for y
The product of two consecutive multiples of 5 is 500.what are these numbers?
Jose traveled to the town hall and back. The trip there took five hours and the trip back took four hours. He averaged 35 km/h on the return trip. Find the aver
IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
What fraction is equivalent to 123.5℅
which is equivalent to (2-5i)(-2+5i)
Suppose you earn $7.25 per hour working part-time for a florist. Write and solve an inequality to find how many full hours you must work to earn at least $125.
in many cells, the structure that controls the cell's activities is the
Jose traveled to the town hall and back. The trip there took five hours and the trip back took four hours. He averaged 35 km/h on the return trip. Find the aver
Determine the exact value of k so that the quadratic function f(x) = x2 - kx + 5 has only one zero.