jalferrusquia774 jalferrusquia774
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

He bought 24 packages that contained 24 packs of gum. The total price was 42$ whats the total price of gum in one pack of gum? I’m

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 24-01-2021

Answer:

We conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$

Step-by-step explanation:

Total number of packages = 24

The total number of packs in 24 packages = 24 packs

Total price for 24 packs of gum = 42$

If the total price for 24 packs of gum is 42$, then the price for 1 pack can be calculated by dividing 42 by 24.

i.e.

Total price in one pack of gum = 42/24 = 3$

Therefore, we conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Drug legislation such as the ________________ of 1986 has numerous loopholes..
How MIGHT the location of the Chattahoochee River have contributed to the development of of trade in Georgia?
what do i do next please
how can health literacy help people become more productive? A. By helping them stay healthy enough to do well in school B. By preventing them
How many pairs of whole numbers have a sum of 110?
The process of incorporation has resulted in the __________ of federal power.
What describes the relationship between the developments of industrial textile making methods and factory system?
Which of the following contributed to England's ability to establish colonies in the New World?
At which study visits can the site expect the sponsor to review subjects' signed informed consent forms?
International system of measurement for length, volume, mass, temperature, area, and density?