SH4D0WW0LFI3
SH4D0WW0LFI3 SH4D0WW0LFI3
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jen fills her has tank up with 12 gallons of gas for $30.60. How much will it cost to fill up a 17-gallon tank?

Respuesta :

LC447
LC447 LC447
  • 22-01-2021

Answer:

$43.35 (I believe)

Step-by-step explanation:

I tried to find the price to fill up 1 gallon by dividing the $30.60 by 12. 30.6/12 = 2.55 and then I multiplied $2.55 by 17 and got $43.35

Answer Link

Otras preguntas

abc = pqr. Area of abc is 60cm2 and base of pqr is 12cm what is iys altitude
(-36) divided by (-8) = ? Please helpppp I’m studying for finals and idk how to do it :(( help please
Tanisha spends $20.90 on $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
On Monday the theater club sells 14 tickets for the school play, on Tuesday they sell 10 tickets, on those two days they sell 32% of the total number of tickets
Who was the military leader for the battle of Thames
Triangle A'B'C with coordiantes of A'(-6,2) B'(-4,2), and c'(-6,-2) is the image of triangle ABC after a translation of (x-3, y+2). What could be possible coord
I don't understand any of these questions
What are the numbers for pie I am in class right now tell me asap​
A rectangular painting has an area of 168 sq inches. the length of the the painting is 16 inches. What is the perimeter of the painting
Each cell in your body contains blank chromosomes