perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

why was the inca empire so successful
the great sphinx was a huge stone creature with man head and a ---- body tiger's snake's lion's bird's
As citizens, we do not vote on all legislation directly. We appoint politicians to discuss, debate, and vote on new laws for us. This type of democracy is known
What is -104 = 8x. Answer please
The 19th amendment established suffrage for women in _________________. A: 1848 B: 1890 C: 1920 D: 1971
a glider is gliding through the air at a height of 416 meters with s speed of 45.2 m/s. The glider dives to a height of 278 meters. Determine the gliders new sp
how do you know whether you have to write a sum in simplest form
When did abortion start? In what year did it occur?
how do I write 20/10 as a mix number
$32 earrings marked up 80%