lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

solve the formula for A=1/2 bh for b .
ive done one but i cant seem to get the rest right please help
one number has a 7 in the millions periodo, another number has an 8 in the millions period?
Jenny earns $5.50 per hour to babysit plus a flat fee of $10.50 for travel. If Jenny earned $32.50 on Saturday, how many hours did she babysit?
You may use any notes from class or past assignments on this assessment. You may also use a calculator. You may not look up any answers on the internet or use a
what is the difference between progressive wave andstationary? derive a progressive wave equation.​
How was the Renaissance noble different from the medieval knight? *
What's the recursive rule for the arithmetic sequence described in the following list? Use the rule to find the eighth term of the sequence. 5, 9, 13, 17, 21
Give FIVE SENTENCES of: Why do you think it is important to write a letter of consent when conducting a survey? ​
Does anyone need help with simple Pythagorean theorem questions?