lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

No one ever answered this question
Select the correct answer. What is the purpose of a literary analysis essay? A. to describe a literary work in elaborate detail B. to dissect a literary work to
Fill in the blank. Bacteria of viruses can cause ----------- diseases. Which are increasing in occurrences geographic area, or both
Vertical Analysis Two income statements for Cornea Company follow: Cornea Company Income Statements For Years Ended December 31
which expression is equivalent
You will receive $4,000 at graduation 3 years from now. You plan on investing this money at 5 percent annual interest until you have accumulated $50,000. How ma
Simplify the radical expression.
What is Sphere of Influence?
On January 1, 20X8, Ritt Corporation acquired 80 percent of Shaw Corporation's $10 par common stock for $956,000. On this date, the fair value of the noncontrol
Help I don’t understand the concept